Nekoliko riječi

Dobrodošli

Nekoliko riječi
o projektu

Zadnjih godina vidljiva je tendencija kontinentalnog, regionalnog, pa i nacionalnog definiranja i razvijanja bioetičkih ideja („europska bioetika“, „istočnoazijska bioetika“, „bosanska bioetika“,…), nerijetko s ciljem diferenciranja prema dominantoj i suženoj bioetičkoj paradigmi – zapravo biomedicinskoj etici – koju od 1970-ih promiče većina angloameričkih institucija. Polazeći od bliskih kulturoloških inicijativa (Španjolska, Italija), kao i nekih domaćih primjera pokušaja koncipiranja „mediteranske bioetike“, cilj je projekta analizirati sličnosti i razlike bioetičkih tradicija i njihovih razvojnih putova na europskom Sredozemlju.

EUROBIOMED

Teorijska analiza bit će upotpunjena empirijskim istraživanjem, s konačnim ciljem formiranja zajedničke euromediteranske bioetičke platforme. Od metoda, primjenjivat će se: kritička usporedna analiza objavljenih tekstova o povijesti bioetike u Španjolskoj, Italiji, Hrvatskoj, Grčkoj i dr.; usporedba postojećih ideja i spoznaja, kao preduvjet rasprave na načelima integrativnobioetičkog pluriperspektivizma kroz različite oblike radionica/konferencija; istraživanje stavova o „bioetičkim standardima“ (rezultat IP „Europska bioetika na djelu – EuroBioAct, HRZZ 2014.-2017., voditelj A. Muzur); kvantitatvno empirijsko istraživanje s odgovarajućim uzorkom studenata medicinskih, teoloških, pravnih i filozofskih fakulteta u Messini, Solunu, Rijeci, Zagrebu i Splitu i Barceloni; trajna otvorena metoda koordinacije; pokretanje interaktivnih mrežnih stranica s bazama podataka o sličnostima i razlikama među tradicijama, stavovima, dominantnim bioetičkim školama i projektima, čime će se uspostaviti održiv model dijaloga i djelovanja „Euromediteranske bioetičke platforme“. Očekivani rezultati: detektirane sličnosti i razlike među bioetičkim tradicijama Euromediterana, analizirani stavovi o bioetičkim standardima u odabranim zemljama Euromediterana, zajednička povelja bioetičkih standarda, interaktivna mrežna stranica s bazama podataka.

Ovaj projekt (IP-2020-02-7450) financira Hrvatska zaklada za znanost.